GRANICE 2019 za nami!

W dniach 25-26 września 2019 r. w Targach Lublin odbyła się w trzecia edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic. GRANICE 2019 to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone prezentacji formacji działających na granicach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konferencji i targów było bezpieczeństwo finansowe i gospodarcze na polskich granicach oraz granicy zewnętrznej UE.

„Targi Lublin w coraz większym stopniu stają się miejscem, gdzie służby mundurowe mogą się spotkać i rozmawiać o bezpieczeństwie” – powiedział na oficjalnym otwarciu wydarzenia, Robert Głowacki – Prezes Targów Lublin. Wspominał przy tym kwietniową Konferencję i Targi Służby Więziennej pod nazwą #Więziennictwo2019.

Wiodącym partnerem merytorycznym tegorocznej edycji wydarzenia była Krajowa Administracja Skarbowa, a także podlegająca jej Służba Celno-Skarbowa. Występująca w imieniu szefa KAS nadinsp. Piotra Walczaka, Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów, Magdalena Rzeczkowska zwróciła uwagę, że Krajowa Administracja Skarbowa to nie tylko nadzór nad podatkami, ale także „troska o bezpieczeństwo granic”. Podkreśliła, że podległy ministrowi finansów KAS, walczy m.in. z taki zjawiskami jak przemyt amunicji czy broni. To jednak tylko część z zadań jakie codziennie KAS wykonuje dbając o bezpieczeństwo granicy wschodniej. „Walczymy o zdrowie i życie ludzi. Zwalczamy przemyt nielegalnych środków leczniczych i narkotyków” – mówiła Rzeczkowska.

Na Granicach 2019 dyskutowano m.in. o planach dotyczących modernizacji infrastruktury kolejowej na granicy. O sześciu typach granic opowiedział gość specjalny Targów Lublin, były Wiceminister Obrony Izraela dr Ephraim Sneh.  Omawiano sprawny przepływ towarów na przykładzie wspólnych działań biznesu i administracji.  Dopełnieniem konferencji były targi, podczas których zaprezentowało się blisko sześćdziesięciu producentów szeroko rozumianego wyposażenia, urządzeń i  technologii, przeznaczonych dla funkcjonariuszy służb granicznych, celnych oraz kontroli sanitarnej i weterynaryjnej na granicach.

Podczas otwarcia Sylwester Tułajew, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślał, że współpraca KAS i Straży Granicznej jest kluczowa, kiedy mówimy o bezpieczeństwie granic. Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek dodał, że „granice to jest wyzwanie, ale to jest też nasza przewaga, coś czego nie mają inni”. „Musimy to wykorzystać dla Polski, ale też dla siebie, dla województwa Lubelskiego” – mówił Czarnek.

Wydarzenie dedykowane było szczególnie pracownikom i funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej, a także innym służbom mundurowym. Na wydarzeniu pojawili się także funkcjonariusze Służby Więziennej, Policji, Straży Ochrony Kolei oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>> GRANICE 2019